7 grešaka koje pravite dok četkate zube
“Redovno četkanje dva puta dnevno će spasiti vaše zube od karijesa i oboljenja desni!” – ovo je obično nešto što često čujete, međutim da li je stvarno tako?
Zapravo, i nije baš tako.
Zdravlje usta, zuba i desni zavisi od više faktora. Tehnika četkanja treba da bude pravilna, izbor četkice adekvatan, a vrijeme kojem se posvetite oralnoj higijeni nije od tolikog značaja, već je mnogo važnije na koji način joj se posvećujete i brinete o svom oralnom zdravlju.
U ovom tekstu vam donosimo 7 najčešćih grešaka koje pacijenti prave prilikom brige o higijeni usta i zuba, kao i savjete kako da promijenite loše navike koje imate.
Često nam se govori da je redovno pranje zuba ključ za zdrav osmijeh, ali istina je da samo to nije dovoljno. Oralno zdravlje zavisi od niza faktora, uključujući pravilnu tehniku četkanja, izbor odgovarajuće četkice i dodatnu njegu poput upotrebe interdentalnih četkica ili zubnog konca. Takođe, važno je obratiti pažnju na navike koje mogu narušiti zdravlje zuba, poput preskakanja kontrole kod stomatologa ili konzumacije hrane i pića koja oštećuju zubnu gleđ. Edukacija i promjena loših navika ključ su za dugoročno očuvanje zdravlja usta i zuba.
Pravilna oralna higijena nije samo rutina, već ključni korak ka očuvanju zdravlja vaših zuba i desni. Izbjegavanjem uobičajenih grešaka i primjenom savjeta za pravilno četkanje, možete značajno smanjiti rizik od dentalnih problema i osigurati zdrav i lijep osmijeh na duže staze. Vaša posvećenost detaljima u svakodnevnoj njezi čini razliku!
Ovo su 7 grešaka koje pravite dok četkate zube:
1. Pogrešan izbor četkice
Ovo je možda i najčešća greška koju pacijenti prave. Izborom tvrde četkice obično misle da će bolje očetkati zube, ali naprotiv, na taj način se samo povrjeđuju desni i oštećuju gingivalna vlakna koja pucaju, i omogućavaju prodor bakterija. Tvrde četkice su namijenjene dentalnim protezama, čišćenju navlaka i slično, ali za prirodne zube, uvijek je najbolji izbor što mekša četkica. Bez dodataka, gusta i mekana, takva četkica neće povrijediti desni, a adekvatno će ukloniti plak sa površine zuba i ispod desni.
2. Pogrešna tehnika četkanja
Pacijenti obično snažno četkaju zube, misleći da će na taj način što bolje ukloniti naslage i bakterije, međutim to nije ispravan način. Desni su vrlo osjetljive i svaki grubi pokret ka njima dovešće do pucanja vlakana i oštećenja. Tehnika treba biti vrlo oprezna i nježna, bez horizontalnih pokreta. Polovinu vlakana četkice treba postaviti na desni, a polovinu na zub, te je zarotirati pod desni pod uglom od 45 stepeni i laganim i sitnim kružnim pokretima, bez pritiska, četkati zube.
Ova tehnika će ukloniti plak i naslage, a neće povrijediti desni i oštetiti njihovu strukturu.
3. Upotreba stare četkice
Stara četkica za zube je veliki izvor bakterija. Ukoliko je ne mijenjate redovno, u njoj se, što iz zubnog plaka, što ih okoline, nakupljaju bakterije koje onda četkanjem samo dodatno “učetkate” u gleđ zuba. Preporučuje se i nakon svake prehlade ili gripe promijeniti četkicu, zbog bakterija koje su uzrokovale zapaljenje ili uplau grla i krajnika.
4. Ne koristite interdentalne četkice
Prostore između zuba obična četkica, ma koliko mekana i nježna bila, ne može očistiti, jer njena vlakna ne mogu dosegnuti baš u te prostore. Interdentalni prostori su jedni od najčešćih mjesta gdje se nakuplja plak i ostaci hrane – to je, pored vratova zuba i fisura i jamica, karijes predilekciono mjesto, odnosno mjesto na kojem je karijesu najlakše da se pojavi.
Zato, upotreba četkica je neophodna, jer običnom četkicom očetkate 60% površine zuba, a onih preostalih 40% ostane neočetkano. Upotreba ovih četkica bi trebala da bude jednako važna kao i upotreba osnovne četkice i konca, jer spada u osnovnu oralnu higijenu.
Vrlo je bitan i izbor četkice – one su različite veličine, s obzirom da i svaki interdentalni prostor zahtijeva različitu veličinu četkice. Specijalnim sondama, ili kod stomatologa, možete odrediti koja četkica odgovara vašim zubima. Ako niste u prilici odraditi ovo mjerenje, uvijek možete početi sa najmanjom, a kasnije, kako se desni budu oporavljale od nakupljenog plaka, trebaće vam i četkica veće veličine.
Interdentalne četkice se upotrebljavaju vrlo jednostavno – ona se prisloni uz interedentalni prostor, potisne se između zuba i izađe. Vrlo laka, jednostavna upotreba koju bi svako trebao praktikovati kako bi zadržao prije svega zdrav, ali i lijep osmijeh.
Ono što trebate znati jeste da, ako nikada niste koristili interdentalne četkice, vaše desni će prilikom prve upotrebe sigurno krvariti. To je normalna reakcija i ne treba da vas uplaši ili demotiviše za upotrebu. Naprotiv, nakon nekoliko dana redovnog korišćenja, primijetićete kako se krvarenje povuklo, desni dobijaju prirodnu i zdravu svijetloružičastu boju, a i zadah koji je do tada postojao zbog naslaga se više ne psjeti, ukoliko nemate drugih oboljenja usne duplje ili karijesa.
5. Konac mijenjate sa vodicom za ispiranje usta
Pacijentima je mnogo lakše da isperu usta vodicom za ispiranje, nego da se posvete higijeni usne duplje sa koncem i interdentalnim četkicama. Ipak, treba da znate da je vodica pomoćno sredstvo za higijenu i da nikako ne bi trebala biti dio svakodnevne upotrebe. Sastav vodice je vrlo važan. Ona treba da ima neki aktivni sastojak koji će djelovati na bakterije iz plaka, a ukoliko ga nema, bespotrebno ste bacili novac. Naročito su loše vodice sa alkoholom – alkohol isušuje sluznicu i ne dozvoljava prirodno spiranje naslaga sa zuba pomoću pljuvačke, što dovodi do dodatnog zadržavanja naslaga, a vi zbog jakog osjećaja koji alkohol ostavlja u ustima imate utisak kao da ste temeljno uradili higijenu usta.
6. Zaboravljate jezik
Jezik je dio usne duplje isto kao i zubi, obrazi, desni i takođe ima tendenciju da se na njemu nakupljaju naslage. Naročito je podložan tome zbog udubljenja i brazda koje se nalaze na njemu, a idealno su mjesto za ostatke hrane. Stoga, prilikom četkanja, ne zaboravite i jezik. Dobro je da za jezik koristite posebne čistače koji su namijenjeni upravo ovome da biste postigli besprekornu higijenu.
7. Preskačete pranje zuba
Za kraj nešto mnogi pacijenti po iskustvu naših doktora rade. Ako preskočite pranje zuba samo jednu noć, omogućili ste bakterijama razmnožavanje i njih već sledeću veče ima duplo više nego prethodnog dana. Redovna higijena je nešto što se spominje kao prioritet kada govorimo o higijeni. Da bi ona bila efikasna, pored toga što treba da bdue pravilna, mora i redovno da se sprovodi.
Posvetite se svom oralnom zdravlju jer je ono mnogo više od zuba – to je početni dio organa za varenje, te svako oboljenje usta može uticati i na gastrointerstinalni sistem. Zdrava ushrana, bogata vlaknima i izbjegavanje hrane koja se zadržava na zubima ili ima puno šećera je nešto što treba da vam pređe u naviku. Iako danas u stomatologiji postoji rješenje za sve, zdravi prirodni zubi su najvrijedniji. Redovne kontrole i odlasci na preglede mogu otkriti oboljenje zuba ili sluznice usta u početnom stadijimu, kada je mnogo lakše da se liječi i tretira. Prenesite zdrave navike i na djecu – neka od malena uz vas uče kako pravilno voditi računa o zdravlju zuba i usta, jer dobre navike stečene u djetinjstvu će se sigurno nastaviti u tokom života.