Dentalni implantati – najobuhvatniji vodič

Dentalni implantati predstavljaju najnapredniju i najidealniju opciju za nadoknadu izgubljenih zuba u savremenoj stomatologiji. U poslednjih nekoliko decenija, stomatološka praksa doživjela je nevjerovatan napredak – intervencije su postale bezbolne, rješavaju se u svega nekoliko posjeta, a implantati nude toliko prirodan izgled i funkcionalnost da je gotovo nemoguće razlikovati ih od prirodnih zuba.

Implantologija je u protekle dvije decenije doživjela veliku ekspanziju, zahvaljujući izvanrednim rezultatima i zadovoljstvu pacijenata širom svijeta. Stručnjaci u oblasti oralne hirurgije i implantologije na našim prostorima prate svjetske trendove, primjenjujući najsavremenije metode i tehnike kako bi pacijentima pružili vrhunske rezultate koji zadovoljavaju estetske, morfološke i funkcionalne zahtjeve.

U današnjoj stomatologiji, estetika i funkcionalnost su podjednako važni. Implantati ne samo da vraćaju osmijeh već i stimulišu kost, čuvajući njenu strukturu, čime se osigurava dugotrajna stabilnost i zdravlje usne duplje.

Koliko traju implantati, kako stimulišu rast kosti i koliko traje proces njihove ugradnje – sve ove odgovore pronaći ćete u nastavku teksta.

Dentalni implantati
Dentalni implantati

Kost mora biti stimulisana!

Prirodan zub, odnosno korjen, stimuliše kost na stalnu regeneraciju odnosno stvaranje novih ćelija kosti. Kada je zub izgubljen, kost atrofira, ili prosto rečeno topi se, jer nema šta da je stimuliše.

Ako vam duže vremena nedostaje jedan ili više zuba, pogledajte u ogledalu taj prazan prostor. Vjerovatno je da izgleda udubljen, istrošen i tanak, a razlog za to je što na tom mjestu nema kosti – atrofirala je usljed nedostatka korjena zuba.

Gubitak kosti – najveća razlika kada birate nadoknadu za sebe!

Dentalni implantati su idealno rješenje koje pruža nadoknadu izgubljenog zuba u njegovoj punoj funkcionalnosti. Krunice, kako im samo ime kaže, nadomiještaju izgubljenu krunicu zuba, pružajući estetski, morfološki i funkcionalno zadovoljavajuće rješenje. Međutim, one ne mogu u potpunosti zadovoljiti potrebe kosti za obnavljanjem i stimulacijom novih ćelija. Dentalni implantati, s druge strane, koji se svojim dijelom vežu za kost, imitiraju prirodan zub i omogućavaju kosti potrebnu stimulaciju, kao da je prirodan zub i dalje prisutan u alveoli.

Često postavljena pitanja:

Zašto implantat a ne krunica?
Iako finansijski dosta zahtjevniji nego krunice, implantati daju, slobodno se može reći, doživotno rješenje. Iako u medicini nema garancije, vjerovatno nikada niste čuli da je neko išao na zamjenu implantata, ali krunica svakako da, jer imaju svoj vijek trajanja.

Implantati su izrađeni od materijala koji je u potpunosti biokompatibilan – kost ga prihvata kao prirodnu supstancu koja nema neželjenih efekata, i vrlo brzo se prilagođava novom stanju u usnoj šupljini.

Da li ugradnja implantata boli?
Ne! ovo je potpuno bezbolna, brza intervencija, gotova u roku od pola sata, sa kojom dobijate ne samo novi osmijeh i nadoknađenu morfologiju i estetiku zuba, već i poboljšan kvalitet života, vraćenu mogućnost pravilnog žvakanja i varenja hrane, pa tako nadoknadom zuba ne činite dobro samo svom osmijehu, već i cijelom organizmu.
Od kojeg materijala su izgrađeni implantati?
Materijal koji kost prepoznaje kao prirodan, i koji je izrazito biokompatibilan jeste titanijum, i od njega su izgrađeni dentalni implantati. Pronalazač titanijuma kao materijala s ovim osobinama bio je dr Branemark, a ono što je vrlo interesantno je da on uošte nije bio stomatolog, već ortoped. Sasvim slučajno, u istraživanju koje je proveo 1952. godine, otkrio je da titanijum srasta sa kosti tako dobro da se jednostavno ne može vidjeti granica u odnosu na prirodnu kost. Godine 1965. ugradio je prvi humani dentalni implantat, bez ikakvih posljedica i komplikacija, a pacijent je sa implantatom živio do kraja života.
Koliko je vremena potrebno za ugradnju implantata?
S obzirom da se radi o intervenciji koja zahtijeva rad u kosti, zahvat se radi u dva navrata. U prvom, ugrađuje se implantat u kost, te je nepohodno da prođe određeno vrijeme, obično nekoliko mjeseci, da se implantat učvrsti  u kosti. Nakon ovog perioda, sledeća i završna faza jeste ugradnja krunice na implantat, čime je intervencija kompletirana.

Imedijatna implantologija podrazumijeva da se odmah po ekstrakciji (vađenju) zuba, u prostor u kosti gdje je bio zub ugradi implantat. Na taj način se u jednoj posjeti završi zahvat i ekstrakcije i ugradnje, što je vrlo povoljno i za kost, da odmah prihvati u ovom slučaju novi materijal, ali i da se skrati vrijeme za koje će kompletna implantološka rehabilitacija biti odrađena.

Da li je kod svih pacijenata moguće ugraditi implantat?
Kada govorimo o implantatima, najvažnije je vrijeme – što više vremena prolazi, kost postaje sve tanja i vremenom ne postoji dovoljna količina kosti u koju se može ugraditi implantat. Danas je i to rješivo – savremena stomatologija omogućava i ugradnju vještačke kosti koja će nadomjestiti koštano tkivo i omogućiti ugradnju implanta, ali svakako da, ako se javite na vrijeme i konsultujete se sa svojim stomatologom o svim mogućim opcijama, potreba za ugradnjom vještačke kosti neće biti potrebna.
Šta ako imam parodontozu?
Parodontopatija je takvo oboljenje koje razara kost – povlačenjem zubnog mesa i djelovanjem bakterija dolazi do resorpcije kosti i ona vremenom počinje da se topi. Međutim, kada nema zuba, nema ni parodontopatije. Ovo znači da je vrlo bitno vrijeme – ako na vrijeme dijagnostikujete parodontopatiju, moguće je, čak odmah i po ekstrakciji zuba, ugraditi implantat i na taj način spriječiti dalju progresiju resorpcije.

Za ugradnju implantata vrlo je bitna količina kosti, a samim tim i vrijeme kada otkrijete parodontopatiju. Ipak, implantologija je napredovala u takvoj mjeri da je moguća i ugradnja vještačke kosti ako je došlo do prevelikog gubitka, te se i na taj način može nadoknaditi zub koji nedostaje.

Šta je to ALL on 4?
All on 4 je nadoknada koja se ugrađuje u potpuno bezubim vilicama. Vrlo komforna i prilagodljiva, najbolje je rješenje koje možete priuštiti sebi ukoliko nemate ni jedan zub i na taj način poboljšati kvalitet života.  Zaboravite na ljepila, spadanje proteza prilikom jela i brigu o tome da li će ispasti kada se široko nasmijete. Ovo je fiksirana nadoknada, naročito efikasna u donjoj vilici gdje je greben kosti često u potpunosti resorbovan, pa obična donja totalna proteza ne može da stoji.

Još jedna prednost All on 4 jeste ta što ne pokriva nepce kao obična totalna proteza, pa i pacijenti koji imaju problema sa prilagođavanjem i gadljivosti imaju idealno rješenje za sebe.

Koja je cijena dentalnih implantata?
Stomatolozi ex – yu država svoje cijene prilagođavaju domaćem stanovništvu, što su prepoznali stranci ali i domaće stanovništvo koje živi u inostranstvu. Na našim prostorima, cijena varira od proizvođača, ali se njihova cijena kreće od 500 – 900 eura. Kvalitet po evropskim i američkim standardima, implantološki materijali najboljeg kvaliteta porijeklom iz Njemačke, Japana i Amerike ali i veliko znanje, stručnost i iskustvo doktora stečeno upravo u ovim zemljama i šire, osigurava sigurnu, pristupačnu i kvalitetnu intervenciju.