Fiksni aparatić – mnogo više od estetike

Fiksni aparatić već decenijama predstavlja zlatni standard u rješavanju problema nepravilnog položaja zuba, odnosa vilica i pravilnog zagriza. Oni ne samo da omogućavaju skladan i lijep osmijeh, već i poboljšavaju funkciju cijele usne duplje. Korišćenjem fiksnih aparata postiže se optimalno raspoređivanje sila zagriza i žvakanja, čime se sprječavaju ozbiljne posljedice po kost i parodontalna tkiva.

Nepravilno raspoređeni zubi nisu samo estetski problem – oni mogu izazvati značajne funkcionalne i morfološke komplikacije koje mogu ugroziti zdravlje zuba i okolnih struktura. Zašto je fiksni aparatić važan, ne samo za estetiku, već i za cjelokupno oralno zdravlje, pročitajte u nastavku teksta.

fiksni aparatić
fiksni aparatić

(Ne)pravilan raspored sila

Odrastao čovjek ima 32, odnosno 28 zuba ukoliko nema umnjake, i svaki od njih ima određeni morfološki oblik kao i dužinu i jačinu korjena i krunice koje su sposobne da podnesu određenu silu koja se stvara prilikom žvakanja i zagriza. Svaka kvržica, fisura i sječivna ivica, prirodno je u određenom položaju i kontaktu sa zubom pored kao i onim iz suprotne vilice, te svi zajedno harmonično podnose pritisak i raspoređuju ga tako da potporni aparat ne trpi.

Ukoliko nedostaje jedan zub, a naročito više njih, ostatak sile se prenosi na susjedne zube koji treba da podnesu svoj pritisak, ali i pritisak zuba koji nedostaje. Ovo dovodi do kidanja gingivalnih a kasnije i parodontalnih vlakana, što dovodi do oboljenja parodontalnih tkiva. Zubi koji nemaju oslonac na zubu pored, imaju tendenciju da se pomijeraju, odnosno naginju u prazan prostor i to je još jedan način kako dolazi do oboljenja parodoncijuma. 

Otežana higijena i pojava karijesa

Rotirani zubi, tjeskoba ili bilo kakav nepravilan raspored zuba je idealno mjesto za nakupljanje ostataka hrane i bakterija, s obzirom da su to mjesta koja su teško dostupna čišćenju i održavanju. Ove prostore je vrlo važno detaljno održavati, u najvećoj mogućoj mjeri, uz obaveznu upotrebu konca i interdentalnih četkica, a postavka aparatića i ispravljanje zuba u pravilan niz je trajno rješenje, koje će zube dovesti u skladan raspored, omogućavajući detaljno i adekvatno održavanje oralne higijene, ali i pravilan odnos sila.

Preveliko opterećenje na vilični zglob

Temporomandibularni zglob može vrlo lako da strada ukoliko između zuba nema kontakta ili je on neadekvatan. Ovo je naročito izraženo kod ukrštenog zagriza, kada se na jednoj strani zubi ne sastaju pravilno, ili kada tu uopšte nema kontakta. Sile koje djeluju na mišiće, dovode do opterećenja zgloba koji nosi sile i jedne i druge strane, što može dovesti do ozbiljnih posljedica i upala ovojnice zgloba.

Od čega se sastoji aparatić?

Elementi fiksnog aparatića zavise od njegove vrste i specifičnosti terapije. Osnovni dijelovi fiksnog aparatića su bravice, lukovi, gumice i tube. Bravice mogu biti klasične ili samoligirajuće. Kod samoligirajućih bravica postoji poseban utor u koji se veže luk, zbog čega gumice nisu potrebne. Ovaj tip aparatića se sam prilagođava i kontinuirano vrši potrebnu silu, čineći terapiju efikasnijom i jednostavnijom.

Kod klasičnih bravica, luk se pomoću gumica dodatno veže za bravicu, omogućavajući precizno usmjeravanje sile. Samoligirajući fiksni aparatić često je idealan za pacijente koji žele kraće trajanje terapije ili ne borave u mjestu gdje je njihov ortodont dostupan.

Kako izgleda postavka aparatića?

Prvi uslov za postavku jeste da zubi budu bez naslaga i kamenca. Dan prije intervencije stomatolog će vam uraditi detaljno čišćenje zuba, pjeskarenje i poliranje. Drugi uslov koji se mora ispuniti jeste da zubi budu zdravi, odnosno bez karijesa. Kada dođete na pregled i konsultacije, ortodont će zajedno s vama proći detaljan plan terapije i izložiti sva terapijska rješenja ali i ukazati na to da li je neke zube potrebno popraviti ili liječiti. 

Na dan postavke, prije intervencije treba da jedete, kako biste što više smanjili lučenje pljuvačke i tako olakšali ortodontu postavku aparata. Postavka aparatića traje oko 45 minuta do sat vremena – na čistu i suhu površinu zuba se nanose bravice koje se vežu lukovima, a u nekim narednim posjetama, po procjeni ortodonta, na bočne zube se mogu postavljati tube i prstenovi, kako bi se odnos između dvije vilice doveo u pravilan položaj. 

Za pregled vam je potreban ortopan snimak (veliki snimak zuba) a po uputi ortodonta i profilni snimak glave.

fiksni aparatić

Često postavljena pitanja!

Ko može nositi fiksni aparatić?

Fiksni aparatić se postavlja nakon otprilike 18. godine života, kada su korjenovi zuba potpuno formirani i kada je njihov rast kompletno završen. Nakon 18. godine, nema dobnog ograničenja, i ortodontska terapija će biti efikasna bilo kada, ali je zbog nepovoljnijih sila koje djeluju, kao i nakupljanja plaka oko zuba koji su nepravilno raspoređeni, bolje da terapija započne što prije. 

Zašto moram nositi dva aparatića?

Pacijente često interesuje zašto trebaju nositi dva aparatića ukoliko je nepravilnost samo u jednoj vilici. Međutim, kada se zubi jedne vilice pomjere, njihov odnos sa zubima suprotne vilice je poremećen. Da ne bi došlo do nepravilnog prenosa sila sa početka priče, vrlo je bitno da se i drugom protezom zubi dovedu u pravilan kontakt. Jednom protezom se zubi nivelišu(ravnaju) a sa dvije se dovode u pravilan kontakt suprotih zuba. 

Da li se zubi mogu vratiti u svoj prvobitni položaj?

Svi zubi imaju tendenciju prirodnog pomijeranja, samo ih susjedni zubi, ali i zubi is susjedne vilice drže na mjestu i onemogućavaju prevelike promjene. Zubi nisu srasli sa kosti – periodontalnim vlaknima vezani su za potporni aparat zuba, pa kada dođe do gubitka zuba, ili ako zub nije u pravilnom položaju, dolazi do pomijeranja. I nakon ortodotske terapije, zubi će imati tendenciju da se pomijeraju i zato je vrlo važno nositi foliju preko noći koja fiksira zube u onom položaju u koji su dovedeni aparatićem. 

Ima li razlike u efikasnosti metalnom i esktetskog aparatića?

Ne. Oba aparatića imaju istu funkcionalnost i efikasnost, jedina razlika jeste u estetici i vidljivosti. Kod aparatića sa estetskim bravicama teeba da budete vrlo pažljivi sa upotrebom oboljenih napitaka, kafe i čajeva, jer se vrlo lako preboje pigmentima iz ovih pića.

Higijena fiksnog aparatića

Održavanju fiksnog aparatića treba da posvetite mnogo više pažnje nego higijeni zuba koji nemaju aparatić. Bravice, lukovi i gumice su idelano mjesto za naslage i ostatke hrane, koje su zaslužne za nastanak karijesa. U svoju redovnu higijenu, pored obične četkice, koja treba biti mekana, gusta i ravna kako ne bi povrijedila desni, treba da uvedete i interdentalne četkice, s obzirom da konac zbog lukova nije moguće koristiti. Interdentalne četkice treba pažljivo odabrati – u konsultaciji sa svojim stomatologom ili ortodontom dobićete četkice preporučene veličine i upute kako ih koristiti. I osnovna četkica može biti specijalna za ortodonciju – četkice koje imaju udubljenje za bravice su idealne, jer osiguravaju najdetaljniju higijenu aparatića. 

U higijenu možete uključiti i takozvanu “single četkicu”. To je četkica koja ima vrlo malu glavu i kratka vlakna koja se mogu “zavući” u sva nepristupačna mejsta oko bravica, lukova i gumica.

Ortodont će vas uputiti da li vam je potrebna vodica za ispiranje usta i u kojoj koncentraciji, a na vama je da redovno dolazite na kontrole, što je ujedno i odlična prilika za remotivaciju o oralnoj higijeni, naročito na sredini ili pri kraju terapije, kada motivacija zna da opadne, pa pacijenti sve manje vode računa o besprekornoj higijeni aparatića.

Cijene fiksnog aparatića

Povoljne i pristupačne cijene, ne samo ortodontskih već i ostalih stomatoloških usluga ambulanti sa kojim sarađujemo, razlog su zašto nam veliki broj pacijenata godinama poklanja povjerenje. Sve cijene aparatića na području Balkana kreću se od 1000-1500 KM za aparatiće sa metalnim, i nešto većom cijenom za aparatiće sa providnim bravicama.