5 načina da poboljšate svoje oralno zdravlje

Oralno zdravlje počinje pravilnom higijenom, a osnovni recept za zdrav osmijeh i zube uključuje redovno pranje zuba dva puta dnevno, korišćenje zubnog konca i izbalansiranu ishranu. Ipak, postoje dodatni savjeti i strategije koji vam mogu pomoći da unaprijedite svoje oralno zdravlje, održavate zube zdravim i ostanete motivisani između dvije redovne polugodišnje posjete stomatologu.

Ne zaboravite jezik!

Jezik je mjesto gdje se, zbog njegove teksture i izbrazdanosti, nakuplja najviše bakterija i naslaga hrane. Zato je on pravi izvor infekcije, koja se putem pljuvačke prenosi po usnoj duplji te između ostalog uzrokuje i karijes. Jezik je najbolje čistiti čistačima jezika – nemojte koristiti četkice za zube. Vaša četkica kojom perete zube nikako ne bi trebala biti i za jezik – prvo što ćete deformisati mekana vlakna te ona neće više biti efikasna u otklanjanju plaka sa zuba i ispod desni, a drugi razlog je taj što ćete na četkici samo dodatno nakupiti bakterije sa jezika. Četkica nije dovoljno jaka da mehanički skine sve naslage sa jezika, te zato treba koristiti specijalizovane čistače, namijene upravo tome. Ni stara četkica nije dobar izbor, jer je puna bakterija, i ona uvijek treba da završi u smeću kada joj dođe vrijeme za promjenu. 

Četkicu držite 5 metara od toaleta ili u odvojenoj kutiji

Dokazano je da kapljice vode pri puštanju vode u toaletu pršte i do 4 m u okolinu. Na taj način, ako vam je četkica vrlo blizu WC-a, sve kapljice u kojima su mikroorganizmi vode iz toaleta dospijevaju na četkicu i vi ih na ovaj način samo dodatno “učetkate” u gleđ. Osim što rizikujete karijes, može doći i do nekog stomačnog oboljenja. 

Pravilno koristite konac

Korištenje konca na nepravilan način nema nekog efekta – neadekvatnom upotrebom ćete samo povrijediti desni i na taj način oštetiti tkivna vlakna, što će otvoriti put bakterijama i stvoriti gingivalne, a kasnije i parodontalne džepove. Nepravilna upotreba konca takođe ne eliminiše ostatke hrane i plak između zuba, pa iako se vama čini da održavate redovnu higijenu, ako nije pravilna, kao da je niste ni sproveli. 

Konac za zube nikada ne treba uzeti previše – razmak između dva prsta koji drže konac ne bi trebao da bude veći od 2 do 3 cm. Na taj način ste obezbijedili potpunu kontrolu nad koncem, što vam dozvoljava manipulisanje i dobar oslonac, te ćete vrlo lako moći kontrolisati prolazak konca preko kontaktne tačke zuba, bez povrjeđivanja desni.

Uključite interdentalne četkice u svakodnevnu rutinu

Interdentalne četkice ključne su za oralno zdravlje jer omogućavaju temeljnu higijenu prostora između zuba. Poput zubnog konca, uklanjaju plak i ostatke hrane, čime štite interdentalne prostore koji su najpodložniji nastanku karijesa, osiguravajući dugotrajnu zaštitu i zdravlje vaših zuba.

Nekada postoji dilema šta odabrati – konac ili interdentalnu četkicu. Konac je dobar izbor za prednje zube, gdje su kontakti između njih ravni, odnosno gdje se zubi dodiruju u svakoj tački kontakta. Međutim bočno, zubi se dodiruju samo u jednoj ili dvije kontaktne tačke, zahvaljujući obliku bočnih zuba koji su obli i prilagođavaju se desnima. Na ovaj način, konac pređe samo preko kontaktnih tački, a površine zuba ostaju netretirane. Trebali bi biti jako spretni i vješti da pređete preko obe površine dva zuba u kontaktu, a da pri tom ne povrijedite desni. Naročito je teško ako se radi o zubu koji je daleko pa je teško dostupan tretiranju koncem.

Tada je najbolje izabarati interdentalne četkice.

One su različitog oblika, zato što svaki interdentalni prostor ima različitu veličinu. Vrlo je bitno odabrati pravu, jer ako je četkica premalena, samo će da “proleti” između zuba i neće ih očistiti, a ako je prevelika, onda će da povrijedi desni i dovede do krvarenja. 

Veličina odgovarajuće interdentalne četkice može da se provjeri sa specijalnim graduisanim sondama namijenjenim upravo ovome. Ipak, često su dostupne samo u stomatološkim ambulantama, što i nije loše, jer ako tek počinjete sa njihovom upotrebom, dobro je da vam stomatolog objasni detaljan proces korištenja, pravilnu higijenu a svakako da će vas dodatno remotivisati za brigu o oralnom zdravlju. 

Ako nemate priliku da veličine prostora izmjerite ovim sondama, onda uvijek treba početi sa najmanjom. U početku će desni sigurno krvariti, jer nisu navikle na interdentalnu četkicu, upaljene su usljed prisustva plaka, ali to ne treba da vas obeshrabri i navede da prestanete s upotrebom. Već nakon 7 do 10 dana, krvarenje će stati, a vi ćete osjetiti da imate potrebu za većom četkicom, i tada i treba uzeti veću veličinu. Razlog za ovo je što se otok desni usljed upale smanjio i one su se vratile u svoj prvobitni položaj, pa je i prostor između zuba veći. 

Ne koristite vodicu za usta bez saglasnosti stomatologa

Vodice za usta su pomoćno sredstvo oralne higijene. Nikada ih ne bi trebalo koristiti “na svoju ruku” iako su komercijalno dostupne, jer njihov sastav ne odgovara svima. Vodice za usta sa alkoholom, ako ih koristite, trebate odmah izbaciti iz upotrebe. Alkohol isušuje sluznicu, a zbog osvježavajućeg efekta daje osjećaj besprijekorno čiste usne šupljine, što vas navodi da redovno koristite ove vodice, a to nikako nije dugoročno dobro rješenje.

Vodice koje imaju neki efekat su samo one sa hlorheksidinom. Hlorheksidin je aktivni element vodice u kojoj se nalazi jer ima antibaktericidno dejstvo, dakle slabi membranu bakterije i ne dozvoljava dalje razmnožavanje. Ipak, sa ovim vodicama treba biti oprezan – dugotrajna i česta upotreba može dovesti do žućkastog prebojavanja zuba, naročito pri korišćenju vodica sa višom koncentracijom hlorheksidina.

Ipak, s obzirom da su vodice koje imaju aktivni sastojak terapijskog djelovanja, trebaju biti korištene samo pod nadzorom doktora stomatologije. Kako su to pomoćna sredstva za higijenu, nije ih potrebno koristiti u svakodnevnoj higijeni zdrave usne šupljine, te je bolje da novac i vrijeme koje trošite na njih uložite u mekanu četkicu za zube ili interdentalne četkice, kako biste osigurali adekvatnu higijenu i pravilno očišćene zube.

Nikada nemojte da mijenjate rutinu pranja zuba sa vodicom za usta. Mehaničko čišćenje zuba je dokazano najbolje i najefikasnije u borbi sa dentalnim plakom, a vodice za usta su pomoćno sredstvo i terapija kod parodontalnih oboljenja.

Koje su prednosti dobre oralne higijene?

Znamo da je mnogo sistemskih bolesti povezano upravo sa usnom šupljinom. Alarmantni podaci istraživanja govore nam koliko je dobra higijena zapravo važna, odnosno do kojih to sistemskih bolesti može dovesti nepravilna higijena ili neodržavanje iste. Ovo se naročito odnosi na parodontalne bolesti – bakterije koje uzrokuju gingivitis i parodontopatiju, vrlo lako mogu da se krvlju prošire na udaljene organe i izazovu endokarditis, a pacijenti oboljeli od ovih bolesti imaju mnogo veće šanse za dijabetes i moždani udar.

Znajte da je prevencija uvijek jeftinija nego intervencija. Dvije redovne godišnje kontrole mogu ukazati na mnoge bolesti u početnom stadijumu te ih tako vrlo lako možete spriječiti ili liječiti u početnoj fazi.

Mnogo je načina da poboljšate svoje oralno zdravlje. Obratite pažnju i na greške u higijeni, na koje je najbolje da vam ukaže stomatolog. Nekada i kada mislimo da sve radimo baš onako kako treba, stručnjak nas može ispraviti i navesti na pravi put. Stomatolog može otkriti da li koristite prevelik pritisak četkice na zub, da li je izbor same četkice dobar, brinete li dobro o interdentalnim prostorima kao i dati motivaciju za dobar nastavak oralne higijene ili mijenjanje navika ako je to potrebno.